Background Image

KONSULTACJE SPOŁECZNE SDPL: STOP ŚMIERCI NA DROGACH

Główna  /  Nasze Akcje  /  KONSULTACJE SPOŁECZNE SDPL: STOP ŚMIERCI NA DROGACH

W minione wakacje na polskich drogach w 9699 wypadkach drogowych zginęły 984 osoby, a 12771 zostało rannych. Jest to zatrważająca statystyka, za która kryją się przede wszystkim dramaty ludzkie. Zabici i ranni w wypadkach to również olbrzymi koszt dla polskiej gospodarki i budżetu państwa.

Czas powiedzieć prawdę. Państwo polskie po 20 latach transformacji systemowej nie potrafi zapewnić swoim obywatelkom i obywatelom bezpieczeństwa na drogach. Ciągłe zapewnienia o poprawie infrastruktury drogowej pozostają pieśnią przyszłości. I nie chodzi wcale o to, że autostrady powstają w niewiarygodnie wolnym tempie. Ludzie giną przede wszystkim na innych drogach. Brakuje bezkolizyjnych dróg ekspresowych, oznakowanie dróg pozostawia wiele do życzenia i często jest sprzeczne ze stanem faktycznym i zdrowym rozsądkiem, ¾ przejazdów kolejowych nie posiada szlabanów. Nasze drogi na niespotykaną w Europie skalę są opanowane przez tiry, gdyż w Polsce nieopłacalny jest transport kolejowy – przez brak polityki państwa w tym zakresie.

Dochodzi do tego problem kierowców siadających za kierownicą po spożyciu alkoholu. Co roku policja zatrzymuje 150-200 tys. osób (liczba mieszkańców dużego miasta!!!), które kierowały pojazdem po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. A ilu pijanych kierowców nie udaje się zatrzymać? Państwo polskie nie radzi sobie z tą plagą!

Dotychczasowa polityka państwa w zakresie bezpieczeństwa na drogach nie jest wystarczająca. Akcje społeczne zniechęcające do zbyt szybkiej jazdy czy jazdy po alkoholu bardziej służą uspokojeniu sumień decydentów niż przynoszą pozytywne rezultaty. Najwyższy czas podjąć drastyczne, a zarazem kompleksowe działania, aby jazda po polskich drogach stała się bezpieczniejsza.

Z powyższych powodów Socjaldemokracja Polska przygotowała kierunkowe propozycje w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach. Nie są to jeszcze projekty ustaw czy konkretnych rozwiązań. Być może niektóre z prezentowanych pomysłów wydadzą się drastyczne i nie do zaakceptowania. Jednak bezpieczeństwo uczestniczek i uczestników ruchu drogowego wymaga dziś odważnych decyzji.

Aktualnie prowadzimy szerokie konsultacje społeczne projektu z zainteresowanymi podmiotami. W związku z tym pozwalamy sobie przesłać na Państwa ręce tekst dokumentu „Stop śmierci na drogach”  z uprzejmą prośbą o wyrażenie Państwa opinii na jego temat.

 

Plik „Stop śmierci na drogach” (PDF)

 

Opinie prosimy przekazywać do końca października br.:

– osobiście lub pocztą tradycyjną na adres: Socjaldemokracja Polska, ul. Mokotowska 29a, 00-560 Warszawa

– faksem na numer telefonu: (022) 621-53-42

– pocztą elektroniczną na adres: konsultacje@sdpl.pl

/ – /
Bartosz Dominiak
Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego
Socjaldemokracji Polskiej