Background Image

List ws. pilnych reform zwiększających bezpieczeństwo na polskich drogach

Główna  /  Uncategorized  /  List ws. pilnych reform zwiększających bezpieczeństwo na polskich drogach

List ws. pilnych reform zwiększających bezpieczeństwo na polskich drogach

lipiec 6, 2021      In Uncategorized Możliwość komentowania List ws. pilnych reform zwiększających bezpieczeństwo na polskich drogach została wyłączona

Szanowny Panie Premierze,

Początek tegorocznych wakacji przynosi po raz kolejny wiele przykrych informacji o wypadkach drogowych. Sobotni wypadek w Stalowej Woli dobitnie pokazuje jak tragiczne w skutkach są drogowa brawura połączona z alkoholem.

Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Polsce jest zarówno w statystykach, jak i w opiniach ekspertów najgorszy spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Polska niestety nadal zajmuje ostatnie miejsca w unijnych zestawieniach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w wypadkach drogowych. Pijaństwo i piractwo drogowe to prawdziwe plagi, których tragiczne skutki widać w statystykach. Według danych Komendy Głównej Policji w 2020 r. policjanci zatrzymali 52 tysiące kierowców kierujących pod wpływem alkoholu.

Dziś  mimo wielkich inwestycji w nowoczesną infrastrukturę drogową nadal ginie na polskich drogach najwięcej osób spośród wszystkich państw unijnych, a koszty wypadków zaliczają się do najwyższych.

Socjaldemokracja Polska od wielu lat wskazuje na konieczność wdrożenia kompleksowego programu reform i koordynacji bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od 2009 r. Socjaldemokracja Polska wskazuje na potrzebę szerokiej debaty sił politycznych i ekspertów, celem wypracowania ponadpartyjnego, kompleksowego, popartego wiedzą ekspertów i doświadczeniem innych krajów programu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do dyskusji przedłożyliśmy także gotowy pakiet drogowy „Stop śmierci na drogach”. Proponujemy m.in. znaczące zwiększenie wysokości mandatów, jak również wprowadzenia kary przepadku pojazdu wobec osób kierujących pod wpływem alkoholu. Jedyną słuszną i sprawdzoną drogą jest surowe i nieuchronne karanie drogowego piractwa i pijaństwa.

Apelujemy do Pana Premiera o pilne zorganizowanie spotkania z udziałem przedstawicieli wszystkich sił politycznych i ekspertów celem wypracowania kompleksowego programu reform w zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym, tak by jeszcze w tej kadencji nadrobić zaniechania i naprawić błędy z wcześniejszych lat.

 

Z wyrazami szacunku

/-/ Wojciech Filemonowicz

Przewodniczący Zarządu Krajowego

Socjaldemokracji Polskiej

Comments are closed.