Background Image

List Przewodniczącgo SDPL do premiera Mateusza Morawieckiego

Główna  /  Uncategorized  /  List Przewodniczącgo SDPL do premiera Mateusza Morawieckiego

List Przewodniczącgo SDPL do premiera Mateusza Morawieckiego

styczeń 20, 2020      In Uncategorized No Comments

Szanowny Panie Premierze,

Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym  w Polsce jest zarówno w statystykach, jak i w opiniach ekspertów najgorszy spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Polska niestety nadal zajmuje ostatnie miejsca w unijnych zestawieniach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w wypadkach drogowych. Pijaństwo i piractwo drogowe to prawdziwe plagi, których tragiczne skutki widać w statystykach. Według danych Komendy Głównej Policji w 2019 r. policjanci zatrzymali 111 tysięcy kierowców kierujących pod wpływem alkoholu, tj. o ponad 6 tysięcy więcej niż w roku 2018.

Dziś  mimo wielkich inwestycji w nowoczesną infrastrukturę drogową nadal ginie na polskich drogach najwięcej osób spośród wszystkich państw unijnych, a koszty wypadków zaliczają się do najwyższych.

Socjaldemokracja Polska od wielu lat wskazuje na konieczność wdrożenia kompleksowego programu reform i koordynacji bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od 2009 r. Socjaldemokracja Polska wskazuje na potrzebę szerokiej debaty sił politycznych i ekspertów, celem wypracowania ponadpartyjnego, kompleksowego, popartego wiedzą ekspertów i doświadczeniem innych krajów programu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do dyskusji przedłożyliśmy także gotowy pakiet drogowy „Stop śmierci na drogach”.

Apelujemy do Pana Premiera o podjęcie w trybie pilnym rozmów mających na celu opracowanie i wdrożenie ponadpartyjnego programu reformy dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego, tak by jeszcze w tej kadencji nadrobić zaniechania i naprawić błędy z wcześniejszych lat.

 

Z wyrazami szacunku

 

/-/ Wojciech Filemonowicz

 

Przewodniczący Zarządu Krajowego

Socjaldemokracji Polskiej

Comments are closed.