Background Image

Apel Socjaldemokracji Polskiej w kwestii aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem

Główna  /  Uncategorized  /  Apel Socjaldemokracji Polskiej w kwestii aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem

Apel Socjaldemokracji Polskiej w kwestii aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem

październik 13, 2020      In Uncategorized No Comments

Socjaldemokracja Polska wyraża daleko idące zaniepokojenie związane z aktualną sytuacją w Polsce, a w szczególności brakiem koncepcji rządu na walkę z epidemią.

Apelujemy o wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, jako jedynej skutecznej metody na walkę z epidemia i jej skutkami. Tylko wprowadzenie jednego ze stanów określonych w Konstytucji da rządowi skuteczne narzędzie do ustanawiania przepisów prawnych i realizacji celów związanych z walką z koronawirusem w zgodzie z polskim prawodawstwem. Dotychczasowe działania miały na celu wyłącznie charakter polityczny nakierunkowany na wybór na drugą kadencję Andrzeja Dudy, jak również pozostawienie przedsiębiorców samych sobie, aby uniknąć ewentualnych roszczeń i innych odszkodowań wypłacanych przez państwo.

Koncepcje dotychczas stosowane w walce z pandemią są nieskuteczne, a w szczególności obarczone wieloma błędami prawnymi i wadliwymi posunięciami w obszarze gospodarki.
Nie wprowadzenie stanu nadzwyczajnego spowodowało że w zasadzie zdecydowana większość restrykcji wprowadzanych przez rząd jest niezgodna z prawem, a co za tym idzie na dłuższą odległość nieskuteczna. Nie jest dzisiaj żadną tajemnicą, że prawie wszystkie mandaty i kary administracyjne nałożone dotychczas na obywateli są uchylane przez sądy, albowiem restrykcje które muszą wynikać wprost z ustawy lub z przepisów wydanych na ich podstawie wprowadzane są samoistnymi rozporządzeniami Ministra Zdrowie nie mającymi żadnego umocowania wymaganego postanowieniami Konstytucji RP.

Również podejmowane przez rządzących działania w obszarze gospodarczym są prostą drogą do paraliżu gospodarki i całego państwa.
Chaotyczne wprowadzanie w pierwszym etapie pandemii restrykcji gospodarczych masowo i bez ograniczeń i nie pozostawienie sobie niczego na teraz było błędem. Poszczególne firmy nauczyły się jak pracować zdalnie, ale rząd nie zbudował na poziomie złożonych systemów umiejętności radzenia sobie w takich sytuacjach. Nie opracowano również żadnych relacji na linii samorządy-państwo.
Polski rząd nie potrafi umiejętnie pogodzić bezpieczeństwa zdrowotnego z ekonomicznym. Niezależnie bowiem od przyjętych modeli walki z koronawirusem jest to problem podstawowy, który należy równoważyć, żadnego z nich nie stawiając w przednim szeregu. To proste założenie wynika równie z prostej konotacji, że gdyby doszło do gospodarczego załamania to nie da się również utrzymać bezpieczeństwa zdrowotnego, bowiem zależy to nie tylko od nakładów finansowych, ale również od samej organizacji działań, kompetencji organów, której nie widać i wielu innych czynników, które bardzo często znajdują się poza systemem gospodarczym.

Wprowadzenie na samym początku przy 20 zachorowaniach lockdownu w skali globalnej w sposób chaotyczny, mając płonne nadzieje na szybkie zduszenie pandemii, a potem na masową skalę także chaotycznie udzielanie wsparcie było działaniem sprzecznym ze stanem faktycznym, przede wszystkim nie było koncepcji na przygotowanie się do sytuacji która mamy teraz. Minęło kilka miesięcy i okazało się że problem się nie rozwiązał i że poandemia wedle już klasyki Mateusza Morawieckiego nie jest w odwrocie. Dodatkowo nie ma szczepionek, nie ma drugiej linii rezerwy, zwyczajnie polskiemu rządowi brakło elementarnej wyobraźni. Co mamy zatem dzisiaj odwoływane są imprezy, tracą hotele, restauracje, organizatorzy, inne wydarzenia zaplanowane przez ludzi którym wmówiono że najgorsze jest za nami. To zmierzanie do powtórnego lockdownu, który na pewno odbije się na gospodarce tylko dlatego że odpowiednie służby i metody postępowania nie zostały przygotowane na czas. Nie zostały przygotowane bo rząd zamiast wykorzystać dwa-trzy miesiące dane mu przez naturę przed druga falą o której wszyscy mówili zajmował się przepychaniem przysłowiowym kolanem nieudanego prezydenta na drugą kadencje. Do tego nie można skutecznie walczyć z ludźmi negującymi pandemię czy noszenie maseczek, bo wszystkie przepisy dotychczas wydane są sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. Budżet a w zasadzie jego brak jest oparty o fikcyjne założenia, które dopiero będą rewidowane. Polska dzisiaj potrzebuje aktywnej polityki finansów publicznych i strategii zarządzania nimi.
Do tego dochodzi arogancja polityków władzy. Ci którzy powinni dawać przykład wykazują się totalna arogancją, nie stosują dystansu społecznego, nie noszą maseczek, nie przestrzegają obostrzeń.

Apelujemy do rządu o wsłuchanie się w głos ekspertów i ponadpartyjny dialog z opozycją tak aby wspólnie opracować i wdrożyć skuteczne rozwiązania w walce z pandemią.

Comments are closed.