Background Image

Apel SDPL o rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego dotyczącgo wyborów Prezydenta RP

Główna  /  Uncategorized  /  Apel SDPL o rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego dotyczącgo wyborów Prezydenta RP

Apel SDPL o rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego dotyczącgo wyborów Prezydenta RP

Maj 9, 2020      In Uncategorized No Comments

W dobie największego kryzysu konstytucyjnego, z jakim przyszło się zmierzyć państwu polskiemu, prowadzącemu jednocześnie pojedynek z wirusem COVID-19 apelujemy do wszystkich formacji politycznych, zarówno tych parlamentarnych, jak i tych pozaparlamentarnych o współpracę w zakresie wyjścia z tego kryzysu. Nasza wspólna polska historia pokazywała, że w chwilach kryzysowych my, Polacy, potrafimy działać wspólnie.

Dlatego Socjaldemokracja Polska proponuje  wszystkim formacjom politycznym, gromadzącym wokół siebie marzenia i aspiracje naszych współrodaków, jak najszybsze przystąpienie do koncyliacyjnego ustalenia zasad wyboru Prezydenta RP nawet w okolicznościach, których nie przewidzieli twórcy Konstytucji RP z 1997 roku.

Proponujemy narodowe porozumienie wszystkich sił politycznych, które w nowo utworzonej specjalnej komisji sejmowej podjęłyby się znowelizowania Kodeksu Wyborczego na okoliczność wystąpienia stanu zagrożenia, jakim w obecnym czasie jest pandemia wirusa COVID-19.

Służymy swoim doświadczeniem. Klubom parlamentarnym sugerujemy delegowanie do prac takiej specjalnej komisji po dwóch ekspertów-konstytucjonalistów, którzy swoją wiedzą i radą służyliby posłom, członkom tej spec-komisji, którą roboczo nazwaliśmy „małą konstytuantą”. Mniejsze partie powinny naszym zdaniem mieć możliwość delegowania po jednym ekspercie do prac w takiej komisji.

Jesteśmy pewni, że kompromis wypracowany przez ową spec-komisję spełni oczekiwania Polek i Polaków oraz zagwarantuje bezproblemowe przejście ścieżką legislacyjną, zarówno na forum Sejmu, jak i Senatu. Wzbijmy się ponad podziały i wypracujmy wspólnie akceptowalne i zgodne z Konstytucją RP zasady wyboru Prezydenta RP w trudnych czasach trwającej pandemii.

Comments are closed.