Background Image

O potrzebie zwiekszenia wydatków na ochronę zdrowia

Główna  /  Uncategorized  /  O potrzebie zwiekszenia wydatków na ochronę zdrowia

O potrzebie zwiekszenia wydatków na ochronę zdrowia

Październik 27, 2017      In Uncategorized No Comments
Marek Borowski – w wypowiedzi dla TVN24 – zwrócił uwagę, że wydatki na zdrowie mierzone w stosunku do PKB pozostają mniej więcej na tym samym poziomie od wielu lat i również poprzednie ekipy nie zrobiły tu wiele, tyle że w ciągu ostatnich 7 lat mieliśmy kryzys ekonomiczny i bardzo poważne problemy budżetowe. Natomiast teraz słyszymy, że sytuacja budżetu jest znakomita i na wszystko są pieniądze. – Ten konflikt PiS i min. Radziwiłł wyhodowali sobie sami przed wyborami. Pan minister opowiadał, że pensje lekarzy-rezydentów powinny być 2-krotnie wyższe niż średnia krajowa, czyli na dzisiejsze pieniądze ok. 8,5 tys. zł, albo więcej, a średnia pensja lekarza, już po rezydenturze 3-krotnie wyższa. Kiedy został ministrem, natychmiast zapomniał o tym i mówi, że będziemy do tego dochodzili przez 8 lat. Senator przypomniał, że PiS obiecało w swoim programie, iż doprowadzi wydatki na zdrowie do poziomu 6% w stosunku do PKB. – Dzisiaj mówi, że to będzie wymagało 8 – 10 lat. Więc jeżeli ktoś w to uwierzył, to dzisiaj czuje się oszukany.
Odpowiadając na pytanie, co ma zrobić rząd, senator stwierdził, że są sytuacje, z których nie ma dobrego wyjścia. – Jeżeli się polityk wpakuje w coś takiego, to ma tylko wyjścia złe i jeszcze gorsze. Zwrócił przy tym uwagę na to, co się dzieje w budżecie państwa. – Min. Macierewicz dostaje pieniądze na wszystko. Słyszymy, że 2% PKB na wojsko już nie wystarczy, trzeba 2,5%. tak jakbyśmy żyli w stanie jakiegoś zagrożenia militarnego. Każde lobby zbrojeniowe będzie tak mówić. Ale to do pani premier należy – jeśli ma coś do powiedzenia w tej sprawie – jasne określenie priorytetów. Nie ma dzisiaj potrzeby wydawania ciężkich miliardów złotych na zbrojenia – podkreślił.
Inni, jak informował senator, też dostają więcej pieniędzy. Np. IPN 100 mln zł więcej, (miał 300 mln zł, będzie miał 400 mln, ale Polska Akademia Nauk tylko 86 mln zł), a pracownicy IPN podwyżki po 1000 zł. – Jak się patrzy na tę politykę, to widać, że zdrowie zostawiono na boku i uznano, że jakoś to będzie – ocenił.
Według Marka Borowskiego, w budżecie powinny być dokonane pewne doraźne przesunięcia i jednocześnie powinna paść dość szybko konkretna zapowiedź przestawienia trochę zwrotnic i priorytetów. – To nie może polegać na tym, że pani premier powie: będziemy zwiększać, ale powinna powiedzieć, gdzie będziemy ograniczać. Wtedy to będzie wiarygodne – uważa senator.
Dodał też, nawiązując do jednego z programów telewizyjnych, iż absurdem jest, że przy tak dobrej sytuacji budżetowej internauci, telewidzowie muszą zbierać pieniądze na to, żeby uratować dziesięcioro dzieci chorych na rzadką chorobę nerek.
Comments are closed.